Empress (Tam porselen diş)

Empress (Tam porselen diş)

Metal alt yapı kullanılmadan, basınç altında sıkıştırılmış kristal yapılı seramik çekirdek üzerine cam seramik pişirilerek elde edilen, dayanıklılığı arttırılmış porselendir. Tamamı seramikten oluşur. Full porselen dişler de denilebilir.

1. Empress diş kaplamaları neden ve nasıl daha doğal görünür?

Metal alt yapı bulunmaması ve full seramik içerikli olması doğal dişlerin şeffaflığını, ışığı yansıtma ve geçirme özelliklerini taklit eder. Yapıştırıcıların da empress ve diş dokusuna uyumu, malzemelerin bukalemun etkisi istenen ideal rengi ve şeffaflığı sağlar. Doğal dişlerinizin tüm karakteristik özellikleri empress diş kaplamalarına aktarılabilir. Böylelikle doğal diş estetiği yakalanmış olur.

Estetiğin önem kazandığı ön bölge kesici, küçük azı dişleri ve bu bölgedeki tek diş eksikliklerinde empress diş kaplamaları yapılır.

Çiğneme kuvvetlerinin ve yan kuvvetlerin arttığı arka bölge dişleri olan büyük azılarda, yan yana birden fazla diş eksikliğinin bulunduğu ön ve arka bölge restorasyonlarda empress diş kaplamaları tercih edilmez. Bu durumlarda estetik ve daha yüksek dirence sahip zirkonyum diş kaplamaları ilk tercihtir.

  • Antibiyotik, fluor kullanımına ve yaşa bağlı renklenmelerde,
  • Beyazlatma ile sonuç alınamayan kanal tedavili dişlerde,
  • Doğumsal doku, şekil bozukluğu bulunan dişlerde,
  • Pozisyon bozukluğu bulunan dişlerde,
  • Aralık diş dizilimlerinde,
  • Zamanla fiziksel ve kimyasal olarak aşınmış dişlerde,
  • Çoklu restorasyon gerekliliği ve gülüş tasarımında empress yapılabilir.

Öncelikle hastanın yüz ve ağız içi fotoğrafları arşivlenir. Dişlerin ölçüsü alınır ve hastaya uygun gülüş tasarımı elde edilir. “Mock up” olarak adlandırılan yöntemle tedavi sonrası görünüm demo edilir. Böylelikle hastanın beklentileri de göz önünde bulundurularak gülüş tasarımı ideal formuna kavuşur.

Onaylanan gülüş tasarımı uygulamak üzere dişler lokal anestezi altında ~2mm aşındırılır ve son ölçü alınıp hastadan elde edilen veriler laboratuvar gönderilir, aynı seansta “mock up”tan faydalanarak hastaya kendi diş renginde geçici restorasyonlar hazırlanıp geçici olarak yapıştırılır; böylelikle hassasiyet riski elimine edilir ve hasta sosyal hayatına devam eder.

Laboratuvar gelen empressler’in uyumu kontrol edilir, hastanın onayı alındığında kalıcı olarak yapıştırılır.

Hekiminizin hazırlayacağı geçici dişlerle hiç bir aşamada dişsiz kalmayacaksınız. Diş eksikliğiniz olsa dahi, empresslerinizi beklerken bu geçici dişler sayesinde diş eksikliğinizden kurtulacaksınız.

45 dakikalık seanslar yeterli olacaktır.

Empress dişleriniz kalıcı olarak yapıştırıldıktan sonra rahatlıkla yiyip içebilirsiniz.

Empress’in ısı farkıyla genleşme katsayısı dişin kine yakındır. Empress’in dişle uyumunun iyi olması ve kullanılan yapıştırıcının ağız ortamında çözünmemesi açıkta diş dokusu kalmamasını sağlar; böylelikle soğuk sıcak hassasiyeti gelişmez.

Günlük oral hijyen sağlama prosedürlerinizden farklı ekstra bir işlem gerekmemektedir. Diş fırçalama, diş ipi kullanımı, köprü varsa buna uygun diş ipi seçimiyle doğal dişlerinizin ömrü uzadığı gibi empresslerinizin de ömrü uzayacaktır.

Empress diş kaplamalarına bağlı bir diş eti çekilmesi oluşmayacaktır. Cilalı yüzey özelliği ve kenar uyumunun mükemmelliği plak birikimini zorlaştırdığı gibi diş etiyle de biyolojik uyum içerisindedir.

Kesinlikle oluşmaz. Yapıştırıcı sistem sayesinde dişle sıkı bir bağlantı içerisindedir. Bu yapıştırıcı zamanla erimez, kaybolmaz. Metal destekli porselenlerde zamanla oluşan bu sorun empress porselenlerde söz konusu değildir.

Empress’in dişe birebir oturması ve yapıştırıcının çözünmemesi, empress altında kalan diş dokusunu plaktan korur. Dişiniz empress altında çürümez.

Kalıcı yapıştırılan bir empress’in kendiliğinden düşmesi ya da istenerek tek parça halinde çıkarılması mümkün değildir.

Güçlendirilmiş yapıları nedeniyle kırılmazlar; ancak doğal dişleri için tehlike oluşturabilecek her darbe empressler için de tehlike arz eder.

 

Renk ve şekli tüm özelliklerini korur.

Empress cilalı yüzeyiyle plak birikimine sebep olmayıp, diş etiyle uyumlu olmasıyla kokmayan bir malzemedir.

Tüm yumuşak ve sert dokularla uyum içerisindedir, pürüzsüzdür, biyolojik olarak uyumludur.

Kıymetsiz metal alaşımları bireylerde alerjik reaksiyona sebep olurken, full porselen olan empress her hangi bir reaksiyona sebep olmaz.

 

Metal alt yapılı porselenlerde diş etinde metal yansıması söz konusudur; ancak empressler tamamen diş rengindedir. Diş etinizin sağlıklı pembe rengiyle uyum içerisindedir.

Empressler ve altında kullanılan yapıştırıcılar ışığı geçirme özellikleriyle doğal dişleri taklit edeceklerdir. İstediğiniz doğal gülüş empresslerle mümkün.

Ön bölgede böyle bir vakada empress, kullanılabilecek en ideal malzemedir. Simetriğinde ki dişin yüzey özellikleri, formu birebir işlenebilir ve yapılan boyama tekniğinde renk uyumu sağlanır. istenirse doğal dişin yüzeyinde bulunan çatlaklar, beyaz lekelenmeler gibi karakteristik özellikler de empresse yansıtılır.