E-Max Kaplama

E-Max Kaplama

Emax diş kaplama Nedir ? 

  Son yıllarda Televizyon ve sosyal medyada gördüğümüz estetik dizili bembeyaz dişler aslında estetik diş hekimlerinin eseri. Zaman içinde sararan ya da bakımsızlıktan dolayı renkleri değişen dişler için uygulanan tedavi yöntemleri, günümüzde popülerlik kazanmış ve ünlü isimleri örnek olarak alan kişiler tarafından da talep edilir olmuştur. Estetik kaplamalarda en çok tercih edilen emax yöntemi, çoğunlukla öndeki kesici dişlere uygulanır. Emax, sağlığını yitirmiş ve kazanılmaya çalışılan dişlere değil, estetik olmayan ve sahibini oldukça rahatsız eden kişilere yaptırılır. Estetik kaplama emax, çok fazla dayanıklı olmaması hasebiyle arka dişlerde çalışma alanı bulmaz. Arka bölgedeki diş kayıplarında ya da çürüklerinde daha kalıcı ve sağlam olan implant, zirkonyum gibi tedavi yöntemleri tercih edilir.

  Güzelliğine ve ağız içi bakımına ekstra özen gösteren kişiler ki bu kişi gurubunu çoğunlukla bayanlar oluşturur, emax dişler için diş hekiminin yolunu tutarlar. Hastanın tercihinin yanında, diş hekiminin de bu uygulama için ağız içi durumuna bakarak karar vermesi gerekiyor. Yani herkes ben emax yaptırmak istiyorum diyerek bu işlemi yaptıramaz. Eğer dişin durumu bu uygulamaya izin verecekse, bu uygulama gerçekleştirilebilir. Aksi takdirde estetik amaçlı yapılan dişler zamanla fonksiyonunu kaybedebilir. Estetik kaplama emax dişlerine özenle bakmak gerekir. Bunun için hem ağız içinin antiseptik sıvılarla temizlenmesi, dişlerin düzenli olarak fırçalanması şarttır. Eğer kişisel bakım aksatılır ve gerekli bakım yapılmazsa hem doğal dişlerin hem de yapılan yapay dişlerin ömrü kısalır.


Emax kuron bir tam porselen çeşididir. Alt yapı olarak kullanılıp üzerine porselen yapılabildiği gibi, direkt tek parça olarak da yapılabilir.

1. Emax kuron/köprü protezi hangi durumlarda uygulanabilir?

Emax kuronlar kesici dişler, köpek dişleri ve küçük azı dişlerinde kaplama yapılması gerektiği durumlarda ve estetik amaçlı olarak kullanılabilir. Emax köprü protezleri ise sadece tek diş eksiklerinde uygulanabilir.

Emax kuron ve zirkonyum kuron her ikisi de estetik diş hekimliği uygulamalarıdır. Nasıl ki Porselen Kuronlara göre zirkonyumun ışık geçirgenliği fazla ise , Emax kuronların ışık geçirgenlikleri zirkonyum kuronlara göre daha fazladır.Bu nedenle Emax kuron uygulanan durumlarda daha doğal ve estetik bir görüntü elde edilir. Zirkonyum kuronlar ise Emax kuronlara göre daha dayanıklıdır. Birden fazla diş eksikliğinin olduğu durumlarda Emax köprü protezleri kırılganlıkları nedeniyle uygulanamadığından zirkonyum köprü protezleri uygulanır.

Diş hekimliğinde bilgisayarla tasarım ve üretim teknolojisinin (CAD-CAM) gelişmesiyle birçok tam porselen materyal geliştirilmiştir.

Rutinde uygulanan porselen kuron/köprü protezlerinin alt yapısı gri renkte bir metal alaşımıdır. Bu metal destekli porselen kuron/köprü protezleri özellikle ön bölge dişlerinde uygulandıklarında dişeti bölgesinde gri bir yansıma yaratırlar. Diş eti grileşmiş gibi görünür. Bu görüntünün sebebi porselen kaplamaların alt yapısında bulunan metal alaşımının zamanla diş eti bölgesinde çözünerek birikmesidir. Ayrıca alt yapının metal olması sebebiyle porselenin ışık geçirgenliği azalır ve bu restorasyonlar (kaplamalar) donuk mat bir renkte görünür. Bu estetik problemlerden dolayı son yıllarda zirkonyum/Emax kuron/köprü protezlerinin kullanımı artmıştır. Tam porselen protezlerde kaplamalar altyapı olmadan tamamen porselen materyalinden yapılabildiği gibi beyaz renkte bir altyapı kullanılarak da yapılabilir. Ayrıca tam porselen restorasyonların ışık geçirgenliği doğal diş minesine çok yakın olduğu için daha doğal ve estetik bir görüntü oluştururlar.

Hastanın detaylı klinik ve radyolojik muayenesi yapılarak en uygun materyal seçiminin ardından estetik uygulamalar başarıyla uygulanır.

Metal allerjisi bulunan bireylerde metal destekli porselen kaplamaların kullanımı allerjik reaksiyonlara sebep olabilir, tam porselen (zirkonyum/Emax) kaplamalar bu sorunları ortadan kaldırmaktadır.

Tam porselen sabit protezlerin doğal dişlerde olduğu gibi diş fırçası ve diş macunu kullanılarak rutin bakımı yapılmalıdır. Protezlerin ara yüzeyleri superfloss tip diş ipi ve arayüz fırçası kullanılarak temizlenmelidir. Yıllık rutin diş hekimi kontrolü aksatılmamalıdır.

E-max diş fiyatları; uygulama yapılacak diş sayısına, kişinin taleplerine, seçilen malzemenin kalitesine, diğer diş hekimliği tedavilerine ihtiyaç duyulup duyulmamasına ve tedavi planına göre değişebilir. E-max diş fiyatları hakkında en sağlıklı bilgi ilk muayene sonrası alınabilir. E-max diş yapımı teknolojisiyle birlikte kısa sürede doğal görünümlü dişlere kavuşabilirsiniz. E-max kaplama sayesinde diş kırıkları ve kayıpları eskiden olduğu gibi kabusunuz olmayacak…